Budowa pomnika w 1917 roku wpisała się w ogólnokrajowe obchody 100 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, dla współczesnych, symbolu walki o niepodległość ojczyzny.
Przygotowaniem chodeckich obchodów 100 rocznicy śmierci zajął się Komitet Obchodu Kościuszkowskiego. Powołany na zebraniu mieszkańców, jak byśmy to dzisiaj określili. Jednak na odbycie takiego zebranie nie wystarczała wówczas wola mieszkańców, czy zgoda burmistrza. Musiano uzyskać zgodę władz powiatowych z Włocławka. Wystąpił o nią i uzyskał Burmistrz Chodcza, Stanisław Boryssowicz, we wrześniu 1917 roku. Głównym elementem obchodów miało zostać wzniesienie pomnika i tym zajął się Komitet w składzie: przewodniczący Komitetu ksiądz kanonik Walenty Ziętkiewicz, skarbnik Jan Koehler, członkowie - Stanisław Boryssowicz, Wojciech Ciechomski, Paweł Ługowski, Czupryniak i Tomczak. Pomnik wybudowano i uroczyście odsłonięto 15 października 1917 roku.
Minęło kolejne sto lat i ponownie Chodeczanie zeszli się przy pomniku. Tym razem Burmistrz Chodcza nie musiał nikogo pytać o zgodę na odbycie zebrania. Odbyła się uroczystość upamiętniająca już 200 rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki i budowniczych pomnika. Postaraliśmy się upodobnić uroczystość do tej sprzed 100 lat. Pomnik ozdobiły zielone girlandy z liści na wzór tych z fotografii wykonanej 15 października 1917 roku. Również strażacy z OSP Chodecz założyli hełmy o podobnym wzorze, zbliżonym do noszonych przez poprzedników ze zdjęcia. Delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Część artystyczną przygotowali nauczyciele i uczniowie z naszych szkoły, czyli Zespół Szkół im. Wł. Reymonta oraz Szkoła Podstawowa. Uczestnicy uroczystości mogli wpisać się do wyłożonej Księgi Pamiątkowej, siadając na jakże stosownej w tej okoliczności, ławeczce.
Pozostało wiele oryginalnych, cennych dokumentów po Komitecie Obchodów Kościuszkowskich z 1917 roku, mamy nadzieję opublikować je w formie albumu, zdjęcia też się tam znajdą.